Co robią oszczędni ludzie przed kupnem OC?

Co robią oszczędni ludzie przed kupnem OC?

29 maja, 2020 0 przez Redakcja

Co robią kierowcy gdy zbliża się termin kupienia ubezpieczenia OC? Narzekają na niesprawiedliwy świat. Bo 1000 zł to dla Polaka olbrzymia kwota, zwłaszcza przy obecnej sytuacji ekonomicznej. Tymczasem człowiek oszczędny…

… dobrze analizuje sytuację i korzysta ze sposobów na tanie OC. Mianowicie, jest świadomy faktu, że zakres obowiązkowego ubezpieczenia OC reguluje ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach. Każda firma ubezpieczeniowa zapewnia więc w ramach polisy OC taką samą ochronę. Nie mamy tutaj dylematów jak w przypadku Autocasco, gdzie cena silnie wiąże się z zakresem ochrony, a tanio nie znaczy dobrze. W takim razie priorytetem jest kupno jak najtańszego OC, bo po co płacić więcej za usługę o tej samej wartości?

Co należy zrobić? Skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, której zadaniem jest dokonanie porównania ofert dla naszego samochodu, po wcześniejszym wypełnieniu formularza. Co zawiera takie formularz? Pytania potrzebne do wykonania adekwatnego wyliczenia składek dla auta, a więc informacji o pojeździe, właścicielu oraz historii ubezpieczenia. Należy jednak pamiętać, o tym by rzetelnie uzupełniać formularz. Informacje „na oko” nie są wartościowe, bowiem w takiej sytuacji przeliczona składka może znacznie odbiegać od rzeczywistości. Po zrobieniu kalkulacji możemy przeżyć szok.

I jeszcze jedna uwaga: nie bez różnicy jest fakt czy kupujemy OC metodą direct przez internet czy osobiście u agenta. Powiedzmy, że kalkulator OC AC wskazał, że najtańsze OC kupimy w towarzystwie X. Idziemy do agenta z firmy X i słyszymy droższą cenę niż oczekiwaliśmy. Gdybyśmy kupili polisę OC w towarzystwie X zapłacilibyśmy mniej. Sprzedaż polis przez internet metodą direct jest tańsza, stąd ubezpieczyciel może zaoferować nam dodatkową zniżkę. Agent, który musi utrzymać biuro, siłą rzeczy zaoferuje większą cenę, bo ponosi wyższe koszty.