Czy rowerzysta powinien być ubezpieczony?

17 czerwca, 2020 0 przez Redakcja

Rowerzyści to trudny temat dla kierowców. Oczywiste jest, że rowerzysta nie ma szans w starciu z pojazdem osobowym. Wiadomo, że zwykle kierowca kierowcy wilkiem (niezgadzających się z tym stwierdzeniem polecam jazdę w korku i poznanie kultury kierowców). Jeśli kierowcy się nawzajem zwalczają, to co dopiero z rowerzystami! Nieprawdą jest jednak, że zawsze wina za każdy wypadek leży po stronie kierowcy. Czy w takim razie rowerzysta powinien być ubezpieczony?

Kierowcy muszą kupować obowiązkowe ubezpieczenie OC, podczas gdy rowerzyści nie. Inne ubezpieczenia zarówno dla jednych i drugich są dobrowolne. Czy taki stan rzeczy jest adekwatny? Moim zdaniem nie. Rowerzyści są uczestnikami ruchu drogowego podobnie jak motorzyści (którzy płacą OC). Oczywistym jest że rower nie wyrządzi samochodowi takiej szkody jak samochód rowerowi. Niemniej jednak każdy powinien wykupić polisę OC. Składka dla rowerzystów byłaby naturalnie kilkukrotnie niższa niż składka OC samochodu. Dla dobra wszystkich powinna być jednak obowiązkowa. Zauważmy też, że rowerzysta może np. potrącić pieszego (w mojej rodzinie był taki wypadek, na szczęście nie groźny.) Rowerzysta nie powinien być wyjątkiem.

Jakie ubezpieczenie dla rowerzysty?

Żeby nie było, że ustawiam się z pozycji kierowcy w opozycji do rowerzystów – sam także jeżdżę rowerem. Mam wykupione ubezpieczenie OC w życiu prywatnym w którego zakresie jest także ochrona w momencie spowodowania szkód które ubezpieczony czyli ja, jestem w stanie wyrządzić w czasie poruszania się rowerem. I już. Korona mi z głowy nie spadła. Polecam się zastanowić. Zagorzałych kolarzy zachęcałbym do zakupu kompleksowej ochrony łącznie z ubezpieczeniem casco roweru (w razie kradzieży odszkodowanie do wysokości wartości roweru). Warto.