Inwestycje alternatywne – inwestowanie w monety

Inwestycje alternatywne – inwestowanie w monety

2 kwietnia, 2020 0 przez Redakcja

Już od ponad dziesięciu lat Polacy bardzo chętnie inwestują swoje oszczędności w monety. Dla wielu z nas jest to sposób na spędzenie wolnego czasu – typowe hobby pozwalające zająć myśli. Inni traktują monety kolekcjonerskie jako sposób na pomnożenie majątku – choć ostatnie lata temu nie sprzyjają. Numizmaty mają przede wszystkim dużą wartość związaną z unikalnością. Są one emitowane w ograniczonych nakładach co sprawia, że ze względu na duży popyt ich ceny po emisji muszą rosnąć. Jednak nie wszystkich – część z nich nie zdobywa uznania kolekcjonerów i ich ceny mogą być nawet niższe niż przed emisją dokonaną przez Narodowy Bank Polski.

Monety kolekcjonerskie wykonane są najczęściej ze złota lub srebra, posiadają więc bardzo dużą wartość kruszcową. W przypadku polskich monet o nominale 10 złotych jest to aż 40 złotych! Monety wykonane ze złota mogą być wielokrotnie droższe. Jednak inwestowanie w numizmaty to nie tylko ostatnich kilkanaście lat. Szczególną popularnością i wysokimi cenami wśród krajowych kolekcjonerów cieszą się te monety, które trudno kupić i które posiadają bardzo ograniczone nakłady. Dodatkowo liczy się jeszcze wysoka jakość monet – im są one piękniejsze, mniej uszkodzone i porysowane tym wartość jest większa.

W naszym kraju istotnym elementem rynku są też monety z innych krajów. W szczególności warto wziąć pod uwagę te, które wytwarzane są w mennicy zlokalizowanej w Warszawie. Jej produkty są najwyższej jakości a bite nakłady nie przekraczają kilku tysięcy sztuk. To zaś daje szansę na gwałtowne wzrosty cen numizmatów. Musimy też pamiętać o tym, że monety obiegowe także mogą zyskać na wartości. Przykładem są te, które wytworzone zostały z błędem lub których roczniki są bardzo ograniczone. Część kolekcjonerów zwraca uwagę na przykład na jedno-złotówki bite w 1990 roku, które są najrzadsze z dotychczas emitowanych. Oczywiście jak w przypadku każdej inwestycji tak i tu musimy liczyć się z ryzykiem. Po wielkiej hossie na tym rynku sprzed kilku lat nie ma już śladów a ceny numizmatów spadły nawet o kilkadziesiąt procent. Być może jest to więc bardzo dobry czas by uzupełnić swoją kolekcję lub rozpocząć inwestowanie w monety wykonane z metali szlachetnych.