Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy

25 marca, 2020 0 przez Redakcja

Kredyt to najczęściej wykorzystywany i najpopularniejszy sposób na sfinansowanie zakupu wymarzonego samochodu.

Nic więc dziwnego, że oferta na samochodowe kredyty ciągle się poszerza, a niektóre placówki bankowe wręcz specjalizują się właśnie w kredytach samochodowych. Generalnie banki udzielające kredyty na zakup auta dzielą się na komercyjne czyli banki dla których tego typu pożyczki stanowią uzupełnienie oferty dla kredytów hipotecznych, gotówkowych itp. oraz banki typowo samochodowe czyli takie, które targetują swoją działalność tylko na rynek motoryzacyjny.

Oczywiście zakup samochodu można sfinansować na wiele różnych sposobów, niekoniecznie zaciągając typowy kredyt samochodowy.

Oferta banków firmowych danych marek produkujących samochody ma niepodważalną zaletę nad bankami komercyjnymi. Otóż staranie się o kredyt w takim banku i otrzymanie go nie nastręcza żadnych problemów i jest zdecydowanie najbardziej komfortową metodą na pozyskanie środków na samochód. Wszystkie formalności zazwyczaj załatwiamy w okienku lub przy biurku przedstawiciela rezydującego na terenie salonu dilerskiego danej marki. Do tego dochodzi jeszcze zazwyczaj bonus w przypadku kiedy kupujemy samochód nowy w postaci braku prowizji lub niższego oprocentowania.

Warunki na jakich udzielane są kredyty samochodowe są tym korzystniejsze im krótszy okres kredytowania, im młodsze auto, które chcemy kupić oraz im wyższy wkład własny. Przy ustalaniu oprocentowania i prowizji od kredytu brana jest praktycznie zawsze nasza historia kredytowa w BIK. Jeżeli jest ona nieskazitelna to możemy liczyć na niższe koszty kredytu.

Banki typowo samochodowe to Fiat, Volkswagen i Toyota. Stosunek kredytów na samochody nowe do używanych w tych bankach jest miażdżący i wynosi oko 90% na korzyść samochodów nowych. Wynika to z polityki tych banków i preferencyjnych warunków jakie dają właśnie na kredyty na nowe auta. Promują w ten sposób własne marki i wspierając swoje zakłady produkcyjne.

Jeśli chodzi o samochody używane to zdarza się że banki firmowe również pomagają sfinansować ich zakup jednak tylko w sytuacji gdy samochód nabywany jest za pośrednictwem dilera czyli przez komis dilerski.