Kredyty konsolidacyjne a historia kredytowa BIK

Kredyty konsolidacyjne a historia kredytowa BIK

11 kwietnia, 2020 0 przez Redakcja

Kredyty konsolidacyjne to produkt wynikający z zapotrzebowania na rynku usług finansowych.

Coraz częściej posiadamy więcej niż jeden kredyt, co wynika z dużej dostępności na rynku wszelkiego rodzaju kredytów i pożyczek oraz linii debetowych i kart kredytowych z limitami i liniami kredytowymi ustalanymi dla takich produktów jak chociażby rachunki bankowe i konta internetowe. Niestety kredyty konsolidacyjne nie są tak popularne i nie są tak rozreklamowywane jak wszystkie inne. W związku z tym wielu klientów dowiaduje się o nich całkiem przypadkowo.

Bardzo często pomysł zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego rodzi się w momencie zaciągania kolejnego zobowiązania i jest podsuwane klientowi przez pracownika banku lub doradcę finansowego po to, aby móc korzystniej rozłożyć spłatę dotychczasowych kredytów lub z konieczności podniesienia zdolności kredytowej kredytobiorcy, który w danej chwili chce zaciągnąć nowy kredyt.

Analizując nowo zaciągany kredyt okazuje się, że bank nie udzieli kredytu gdyż stare raty pochłaniają zbyt duża część miesięcznego budżetu klienta. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest skonsolidowanie kredytów w jeden duży.

Kredyt konsolidacyjny to również dobry sposób na podniesienie swojej wiarygodności w oczach banku. Łatwiej, bowiem będzie nam otrzymać kredyt, kiedy na swoim koncie będziemy mieć jeden większy kredyt niż kilka małych. W takim wypadku bank pomyśli, że zaciągamy kredyty gdzie popadnie i może stwierdzić, że nie jesteśmy w pełni wiarygodni finansowo.

Kredyt konsolidacyjny to produkt, który również poprawia lub może poprawić naszą historię kredytową, a to może mieć duży wpływ w przyszłości na fakt, iż otrzymamy lub nie nowy kredyt. Kredyt konsolidacyjny pozwala, bowiem na terminowe spłacanie rat, co ma niebagatelne znaczenie z punktu widzenia naszej historii kredytowej zapisywanej w BIK, czyli w biurze informacji kredytowej.

Główna zaleta kredytu konsolidacyjnego jest przejęcie przez bank naszych zobowiązań w zamian za terminowe spłacanie mniejszych rat skonsolidowanych. Aby taka operacja miała sens z punktu widzenia zarówno kredytobiorcy jak i banku musi zostać wydłużony okres spłacania kredytu skonsolidowanego oraz dobrze, jeżeli zostanie tym samym obniżone oprocentowanie kredytu.

Kredyt konsolidacyjny to nic innego, jako zebranie w jedną całość, w jedną sumę, wszystkich składowych zadłużeń, pożyczek i zobowiązań i zastąpienie ich jednym kredytem tzw. konsolidacyjnym.

Zadłużenia konsolidowane mogą pochodzić z różnych źródeł i mogą to być na przykład zobowiązania wynikające z pożyczek, kredytów gotówkowych, zadłużeń z karty kredytowej, debetu, kredytów samochodowych, a nawet hipotecznych.

Wielu ludzi niestety zaczyna mieć kłopoty z obsługą swojego zadłużenia. Pojedyncze kredyty są czasami zaciągane pochopnie, pod wpływem tzw. impulsu zakupowego, reklamy, za namową sąsiada itp. Niestety później, kiedy zbierzemy w całość nasze zobowiązania wynikające z tego typu małych i niewinnie wyglądających kredytów i pożyczek to robi nam się pokaźna suma, która składa się na jedną wielką ratę kredytową, którą trzeba co miesiąc uiszczać i która czasami przekracza nasze możliwości.

Wyjściem z sytuacji wydaje się być w takim przypadku jeden kredyt konsolidacyjny, który zsumuje nam raty wszystkich zobowiązań i kredytów, wydłuży okres kredytowania i pozwoli spłacać jedną ratę mniejszą dostosowana do naszych możliwości finansowych.

Oferta kredytów konsolidacyjnych jest ze strony banku wyjściem naprzeciw oczekiwań klientów a jednocześnie zmniejszeniem ryzyka coraz słabszej ściągalności rat kredytów. Zatem kredyt konsolidacyjny jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla banku jak i dla kredytobiorcy.