Kredyty samochodowe – pytania i odpowiedzi

Kredyty samochodowe – pytania i odpowiedzi

23 marca, 2020 0 przez Redakcja

Jaki kredyt wybrać na samochód?

Jeśli planujemy nabyć samochód i w celu realizacji chcemy ubiegać się o przyznanie kredytu samochodowego to wskazane jest na początku zaznajomić się z propozycją danego dealera. W tym celu najlepiej zapytać u dealera u którego zamierzamy kupić samochód, o aktualną ofertę kredytową. Taki kredyt jest bardzo wygodny jeśli chodzi o formalności kredytowe ponieważ wszystko są załatwiane przez sprzedawcę.

Właściwie wystarczy dostarczyć konieczne do zawarcia umowy kredytowej dokumenty a przedstawiciel dilera zorganizuje całą sprawę. Niestety taka alternatywa może się okazać nie najkorzystniejsza. Dobrze jest jeszcze sprawdzić jaki kredyt na samochód posiada w swojej ofercie nasz bank, czyli bank w którym posiadamy konto bankowe, kartę kredytową lub jakąś inną usługę finansową. Dodatkowo warto przeglądnąć w internecie serwisy proponujące kredyty online.

Czy planując zakup samochodu naprawdę warto zaciągnąć kredyt stikte samochodowy?

Jeżeli planujemy nabycie pojazdu i jesteśmy całkowicie przekonani, że nie mamy okazji nabyć go za gotówkę, podeprzeć się pożyczką od krewnych czy przyjaciół lub mając część pieniędzy w ręku, resztę sfinansować zadłużeniem z karty płatniczej lub dostępnym limitem karty kredytowej, wówczas najrozsądniej skorzystać z oferty banków na kredyty typowo samochodowe. Jest to bowiem najtańsza forma finansowania kupna samochodu. Pożyczki strikte samochodowe wychodzą najtaniej jeśli skonfrontujemy je z kredytami gotówkowymi lub konsumpcyjnymi. Wymóg jest oczywiście jeden, że z uzyskanych z kredytu samochodowego pieniędzy kupujemy samochód.

Z jakiej przyczyny samochodowy kredyt jest korzystniejszy pod względem kosztów niż kredyt konsumpcyjny?

Pożyczka na samochód jest przeważnie najtańszą opcją finansowania samochodu. Czemu tak się dzieje? Z prostego powodu. Ponieważ kredyt samochodowy jest długiem kompletnie zabezpieczonym. Jest to zadłużenie tzw bezpieczne z punktu widzenia banku. Nie wymaga on kolejnych ubezpieczeń, poręczeń itp., co znacząco obniża jego koszty. Gwarancją samochodowego kredytu jest po prostu fakt iż do momentu ostatecznej spłaty zadłużenia bank tak na prawdę jest współ-właścicielem kredytowanego pojazdu. Zatem osoba kupująca nie może bez uzgodnienia z bankiem, bez zamknięcia długu sprzedać auta, a polisa ubezpieczeniowa Auto Casco, ktora jest obligatoryjna w tym przypadku, powinna mieć cesję praw na rzecz banku który udzielił pożyczki.

Na co można przeznaczyć pieniądze uzyskane dzięki kredytowi samochodowemu?

Samochodowym kredytem można sfinansować zakup nie tylko auta, ale również motoru, ciągnika czy nawet jachtu. Wykładnia prawna jest taka, iż samochodowy kredyt służy do finansowania zakupu rejestrowalnego środka transportu. Nie da się zatem zakupić roweru nawet jeżeli byłby to jakiś drogi, profesjonalny sprzęt, bowiem nie trzeba go rejestrować w urzędzie komunikacji.