Szczegóły ubezpieczenia autocasco

Szczegóły ubezpieczenia autocasco

15 marca, 2020 0 przez Redakcja

Powszechnie wiadome jest że polskie prawo ściśle przestrzega przepisów związanych z ubezpieczeniem samochodowym. Na rynku ubezpieczeniowym oraz w prawie dotyczącym poruszania się samochodami istnieje kilka rodzajów ubezpieczeń z czego jedno z nich – ubezpieczenie od Odpowiedzialności Cywilnej czyli w skrócie OC, jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Dodatkowo można wykupić ubezpieczenie NNW czyli dotyczące następstw nieszczęśliwych wypadków i ubezpieczenie Auto Casco.

Auto Casco to najdroższy typ ubezpieczenia, cena zależy od kilku aspektów: rodzaju towarzystwa ubezpieczeniowego, naliczonych zniżek, ilości wybranych opcji w ubezpieczeniu i wielu innych.

Z opcji auto Casco korzystają najczęściej właściciele nowych, kupionych w salonie, kosztownych samochodów. Zabezpieczają się w ten sposób przed kradzieżą auta. Jednak polisa ta chroni nie tylko przed kradzieżą p ma ona zadanie chronić przed nieprzewidywalnymi wypadkami czy wydarzeniami, a te przytrafiają się każdemu z nas, nie tylko kierowcom salonowych aut. Często kwota kilkuset złotych rocznie na ubezpieczenie auta okazuje się być niczym w porównaniu do kwot jakie musimy ponieść gdy nasze auto zostanie uszkodzone z powodu np. naszej winy w wypadku samochodowym czy chociażby przypadków związanych z pogodą jak grad czy gołoledź.

Ubezpieczenie pojazdu Auto Casco jest więc ubezpieczeniem dobrowolnym. Zasady ubezpieczeń są regulowane przez firmy ubezpieczeniowe, każda więc z nich może mieć inne regulacje dotyczące Auto Casco. Ubezpieczenie to może obejmować: kradzież, uszkodzenie w zderzeniu z innym pojazdem, uszkodzenie w zderzeniu ze zwierzęciem czy inna przeszkoda na drodze, uszkodzenie w budynek, uszkodzenie z własnej winy lub przez osoby trzecie, np.: rysy lakieru, straty spowodowane przez żywioły: powodzie, burze, grad, ulewy, a także wszelkiego rodzaju wybuchy i pożary. Podpisując umowę Auto Casco, nasz pojazd zostanie gruntownie obejrzany w celu dostrzeżenia ewentualnych uszkodzeń, które potem mogły by być zgłaszane do ubezpieczyciela. Należy pamiętać że auta powyżej 10 lat nie otrzymają umowy na AC w większości towarzystw ubezpieczeniowych. Podpisując umowę warto zwrócić uwagę na to, czy agent dobrze określili wpisał wartość pojazdu, a także udział własny, czyli ile potrącone zostanie z odszkodowania. Należy dokładnie zapoznać się z sytuacjami, gdy agent ubezpieczenia nie wypłaci, aby uniknąć później zaskoczeń. Warto jest również zainstalować zabezpieczenia przeciw kradzieżom, gdyż to jest najlepszy sposób na pozbycie się ich.

Ubezpieczenie AC zawiera się na 12 miesięcy. Składki należy płacić w ustalonym terminie. Składka na ubezpieczenie wynika z wartości i wieku pojazdu, marki, modelu i rodzaju pojazdu, przeznaczeniu tego pojazdu, „modzie” na rynku na tę markę, miejsce zarejestrowania pojazdu, a nawet staż bycia kierowcą, jego wiek i szkodowość jazdy.

Jeśli przydarzy nam się sytuacja gdy musimy wezwać pomoc do naszego samochodu, gdy nastąpiła jakaś szkoda, musimy powiadomić ubezpieczyciela możliwie jak najwcześniej. W uszkodzonym aucie nie należy dokonywać żadnych zmian, prócz tych które są obowiązkowe by bezpiecznie dojechać do domu. Należy także powiadomić policję.

Pewnie na łamach tego portalu już pisałem, że najlepszym sposobem na wybór jakichkolwiek polis jest skorzystanie z możliwości, jakie daje kalkulator AC.