Wady i zalety produktów strukturyzowanych

Wady i zalety produktów strukturyzowanych

20 marca, 2020 0 przez Redakcja

Produkty strukturyzowane cieszą się od niedawna dużą popularnością wśród polskich klientów. Jednak, jeśli popatrzymy na sytuacje na rynkach finansowych to nie powinno nas to zbytnio dziwić. Utrzymująca się niepewność sprawiła, że inwestorzy powoli wycofują swoje pieniądze z jednostek funduszy inwestycyjnych i zaczynają poszukiwać czegoś, co będzie bezpieczniejszą alternatywą, a jednocześnie da im szanse na wysoki zysk. To wszystko umożliwiają produkty strukturyzowane. Jednak zanim udamy się do banku sprawdźmy, jakie wady i zalety one posiadają.

Wady

 

  • Produkt strukturyzowany nie chroni nas przed inflacją. Daje on szansę na wysoki zysk, jednak w najgorszym wypadku możemy otrzymać jedynie zwrot kapitału bez żadnych odsetek.
  • Dokładne zasady działania takich produktów zazwyczaj są ukrywane. Klient nie posiada wiedzy, jaka tak naprawdę część jego pieniędzy została przeznaczona na inwestycje, a jaką przejęło towarzystwo czy bank.
  • Emitent produktu zazwyczaj nie określa wysokości sankcji za wcześniejszą wypłatę zainwestowanych środków. Klient musi liczyć się z tym, że jeśli będzie chciał wypłacić pieniądze przed terminem może ponieść znaczną stratę.
  • Najczęściej oprocentowanie, które podawane jest przez bank służy jedynie przyciągnięciu nowych klientów i jest wręcz niemożliwe do osiągnięcia.

Zalety

 

  • Produkt daje szanse na zysk dużo wyższy niż w przypadku zwykłej lokaty. Statystyki pokazują, że niektóre lokaty przyniosły swoim posiadaczom zarobek w wysokości 40% wpłaconego kapitału.
  • Brak ryzyka związanego z utratą zainwestowanego kapitału. Produkty strukturyzowane są konstruowane w ten sposób, aby w najgorszym przypadku klient tracił tylko odsetki.
  • Dostęp do wielu instrumentów finansowych i strategii inwestycyjnych, które często nie są dostępne dla przeciętnego, indywidualnego inwestora.
  • Produkty oferowane w postaci polis na życie i dożycie są zwolnione z podatku od przychodów kapitałowych.

Możemy powyżej zauważyć, że produkty strukturyzowane posiadają mniej więcej tyle samo wad, co i zalet, dlatego z pewnością nie są produktem idealnym. Mimo wszystko warto je wziąć pod uwagę przy szukaniu sposobów na pomnożenie oszczędności. Są one ciekawą alternatywą szczególnie dla osób o umiarkowanej awersji do ryzyka.