Wstęp do analizy technicznej

Wstęp do analizy technicznej

19 marca, 2020 0 przez Redakcja

Analiza techniczna jest podstawowym narzędziem każdego analityka. To właśnie dzięki niej – na samym początku bez odpowiedniej wiedzy: często intuicyjnie – na podstawie wykresów analizujemy aktualne trendy i przewidujemy kolejne wzrosty i spadki wartości waluty. Rynek Forex jest szczególnie dobrym miejscem do tej analizy: cechuje się bardzo intensywnymi trendami a wykorzystanie dźwigni finansowej powoduje że wpływa on na nasze transakcje dużo intensywniej niż ma to miejsce w przypadku np: gry na giełdzie.

Dodatkowo transakcje są dużo krótsze: wszak w większości przypadków codziennie otwieramy i zamykamy przynajmniej kilka lub kilkanaście pozycji. Gramy więc szybko i intensywne: w takich przypadkach analiza wykresów jest tym bardziej potrzebna (w przeciwieństwie do równie popularnej analizy fundamentalnej – ta ważna jest w przypadku długoterminowych transakcji).
Analiza techniczna bierze pod uwagę również statystykę: pod uwagę – poza wykresami bieżącymi – bierze się również wykresy historyczne. Dzięki temu można „odkryć” powtarzające się wzory i schematy. Wynika to z całkowicie ludzkiej cechy: ludzie są podobni do siebie i od bardzo wielu lat działają podobnie. W konkretnych więc sytuacjach zachowają się z bardzo dużym prawdopodobieństwem podobnie jak to miało miejsce wcześniej. Podczas hossy czy bessy często wystarczy przeanalizować czy podobna sytuacja rynkowa miała już miejsce: jeśli tak, po przeanalizowaniu ówczesnej sytuacji będziemy w stanie przewidzieć co stanie się w ciągu najbliższego czasu.

Trzeba też pamiętać że ceny waluty podlegają trendom i są od nich zależne. Trendem jest kierunek w jakim zdąża cena. Może być rosnący lub malejący. Analitycy często szukają nowych trendów korzystając z zasady iż ten ma tendencję do rozwoju aniżeli do zmiany. Nie zawsze ale w większości przypadków. Niemniej znalezienie trendu w początkowej fazie jest niezmiernie trudne.
Na sam koniec wspomnę o analizie fundamentalnej. Zakłada ona że aktualna cena (waluty) jest wynikiem wszystkich składowych: czynników rynkowych na nią wpływających. Kiedy kończy się analiza fundamentalna, rozpoczyna się analiza techniczna – czyli czysta matematyka. Korzystając z niej, skupiamy się na samych wielkościach: wykresach, współczynnikach, wartościach. Nie bierzemy pod uwagę sytuacji rynkowej.