Wybór najlepszej lokaty bankowej – krok po kroku

Wybór najlepszej lokaty bankowej – krok po kroku

31 marca, 2020 0 przez Redakcja

Przed wyborem odpowiedniej lokaty bankowej należy przeanalizować wszystkie oferty banków, rankingi lokat i własne możliwości, które również odgrywają duże znaczenie w wyborze depozytu. Wybranie dobrej lokaty z dnia na dzień jest niemożliwe, a znalezienie tej odpowiedniej wymaga trochę czasu i cierpliwości.

Najlepiej zacząć od siebie

Czyli analizujemy swoje możliwości finansowe. Przed wybraniem rodzaju lokaty musimy wiedzieć czy oszczędności, które chcemy na niej umieścić będą nam potrzebne w określonym czasie. Jeśli mamy pewność, że nie będziemy ich potrzebować np. w ciągu najbliższego roku to warto wybrać lokatę długoterminową, która dzięki wysokiemu oprocentowaniu może wypracować dla nas pokaźne zyski. Nie opłaca się w niej jednak wypłacać pieniędzy przed końcem umowy, ponieważ skutkuje to stratą odsetek. Natomiast jeśli nie mamy pewności co do tego, czy będziemy wypłacać pieniądze to warto zastanowić się np. nad lokatą jednodniową. Wybierając ten depozyt możemy wypłacić pieniądze w każdym momencie razem z odsetkami.

Wybierz odpowiednią ofertę

Kiedy już zdecydujemy jaki rodzaj lokaty będzie dla nas najlepszy warto przeanalizować wszystkie bieżące oferty banków oraz rankingi lokat, które bez większych problemów można znaleźć w internecie. Podczas wyboru banku należy kierować się lokatami dostępnymi w jego ofercie, oprocentowaniem jakie gwarantuje i oczywiście opiniami o nim.

Długość trwania lokaty i rodzaj oprocentowania

Po wybraniu odpowiedniego banku należy pomyśleć nad tym na jak długo chcemy ulokować swoje pieniądze na koncie oraz jakie oprocentowanie będzie dla nas najlepsze- stałe czy zmienne. Oprocentowanie stałe nie zmienia się przez cały czas trwania lokaty. Natomiast oprocentowanie zmienne zależy najczęściej od stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego i może przynieść zarówno nieporównywalne zyski jak i straty.

Przed podpisaniem umowy warto dokładnie ja przeczytać lub porozmawiać z pracownikiem banku i zapytać go o wszystkie rzeczy, co do których mamy wątpliwości.